تاریخ امروز : چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ساعت : ۱۶:۲۴:۴۳

بیمارستان مجازی | پرسش،پاسخ و مشاوره آنلاین با پزشک

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به بیمارستان مجازی است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است و در غیر اینصورت پیگرد قانونی خواهد داشت

بهترین سن برای اورتودنسی دندان

0
bimarestanemajazi.ir

bimarestanemajazi.ir

 

اورتودنسی دندان

انجمن دندان پزشکان: از ابتدای تکمیل شدن دندان های دایمی (۱۳ تا ۲۰ سالگی) مناسب ترین سن برای اورتودنسی است. و اورتودنسی تحت پوشش بیمه قرار ندارد.

محمد رضا قاضی نیز بیان کرد:عوامل محیطی و عوامل ژنتیکی هر دو بر ناهماهنگی دندان ها موثر است.کشیدن زود هنگام دندان های شیری سبب حرکت زود رس دندانها شده و در نتیجه فضای بین دندان ها کم شده و موجب بهم ریختگی دندان می شود.در صورتی که فک های بالا و پایین بیش از حد معمول خود رشد یا کم تر از حد طبیعی خود باشند با اورتودنسی می توان آن را برطرف نمود.

وی در ادامه افزود که اورتودنسی بر دو نوع ثابت و متحرک می باشد. نوع ثابت آن حتما باید در زمان دندان های دایمی ایجاد شود و زمانی از این نوع اورتودنسی استفاده می گرد دکه تغییرات زیادی در دندان ها ایجاد شده باشد.

نوع متحرک اورتودنسی در بازگزداندن فضای از دست‌رفته یک دندان شیری، افزایش رشد عرضی فک در صورت کم‌بودن رشد عرضی آن و انقباض‌های فکی و اصلاح رشد فک‌ها در صورتی رشد فک‌ها به خصوص فک پایینی کم باشد وجود داشته باشد استفاده می شود
وی با اشاره به اثر غیر مستقیم مصرف شکلات و مواد قندی خاطرنشان کرد: مصرف بیش از حد و مستمر مواد قندی و شکلات که منجر به پوسیدگی دندان می‌شود. چنانچه این پوسیدگی منجر به از بین رفتن دندان‌های دائمی یا شیری شود و کمبود فضای ایجادشده توسط دندان‌های دیگر پر شود نیاز به اورتودنسی است.
قاضی تصریح کرد: در گذشته امکان انجام عمل اورتودنسی تا سن ۲۵ تا ۳۰ سالگی وجود داشت چرا که از سن ۲۵ تا ۳۰ سالگی به بعد حرکت دندان‌ها کندتر می‌شود اما با پیشرفت‌های اخیر و تکنیک‌های موجود در هر سنی حتی ۸۰ تا ۹۰ سالگی نیز قابل انجام است اما باید گفت دوره آن طولانی‌تر است.

 

 

اشتراک.

درباره نویسنده

پاسخ دهید