تاریخ امروز : پنج شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶ساعت : ۰۹:۱۲:۰۶

بیمارستان مجازی | پرسش،پاسخ و مشاوره آنلاین با پزشک

آپلود عکس

ارزان ترین راه تامین ویتامین D

0
bimarestanemajazi.ir
bimarestanemajazi.ir

ویتامین D یکی از ویتامین های لازم برای سنتز های درونی بدن است که یکی از روش های جذب این ویتامین از طریق مصرف مواد غذایی می باشد و راه دیگر آن نیز قرص های ویتامین D می باشد اما یک راه آسانتر برای تامین این ویتامین در بدن قرار گیری در نور خورشید است.با قرار گرفتن در نور خورشید در یک بازه زمانی می توان کمبود این ویتامین را در بدن جبران کرد.
اما این سوال که باید چه مدت در معرض نور خورشید قرار گرفت همشه در ذهن مردم بوده است. و برای یافتن این سوال نیز به سراغ دکتر منصور نصیری کاشانی رفته ایم تا جواب سوال خود را بیابیم.دکتر نصیر کاشانی در این باره توضیح داد که از شایع ترین بیماری های پوستی که در سطح کشور ما رایج است می توان به آکنه و اگزما های پوستی اشاره کرد  و میتوان این ادعا را نیز کرد که جوانان بیش از سایرین به این جوش ها دچار هستند و با آنها درگیر هستند. نصیری کاشانی افزود: سرطان «سلول‌های قاعده‌ای پوست» در بین انواع سرطان پوست، از میزان شیوع بیشتری در کشور برخوردار است که رادیوتراپی، شایع‌ترین علت این سرطان به شمار می‌آید. به عنوان مثال آن دسته از مبتلایان به کچلی، از آنجا که بیماری خود را با اشعه ایکس درمان می‌کنند احتمال ابتلا به سرطان سلول‌های قاعده‌ای پوست در آن‌ها بیشتر می‌شود.

این متخصص پوست، یکی دیگر از علل ابتلا به سرطان یاد شده را نور خورشید عنوان کرد و گفت: کرم‌های ضد آفتاب بخشی از اشعه ماورا بنفش را عبور می‌دهند و از طرف دیگر افراد، همیشه از ضد آفتاب استفاده نمی‌کنند و یا استفاده از آن را به دفعات، تکرار نمی‌کنند.

وی در خصوص کمبود ویتامین دی و ارتباط مستقیم آن با نور آفتاب اظهارداشت: متخصصان پوست معتقدند که تابش نور آفتاب به اندازه «کف دست» آن هم برای ۱۰ دقیقه در روز برای تامین این ویتامین کافی است و اگر گزارش‌هایی مبنی بر کمبود ویتامین دی در کشور وجود دارد ممکن است این کمبود ناشی از علل دیگری به جز کمبود تابش نور آفتاب باشد.
نصیری کاشانی افزود: در زمان حاضر گزارش شده است که اکثر ایرانی‌ها به کمبود ویتامین دی مبتلا هستند اما آیا همه آن‌ها از نبود تابش مستقیم نور آفتاب رنج می‌برند! به نظر من باید علت کمبود ویتامین دی در ایران را در موارد دیگر به جز نور آفتاب جستجو کرد ضمن اینکه شاید سطح نرمالی که از وجود ویتامین یاد شده در بدن اعلام شده است باید تغییر کند.

اشتراک.

درباره نویسنده

پاسخ دهید