تاریخ امروز : سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶ساعت : ۱۰:۴۹:۱۶

بیمارستان مجازی | پرسش،پاسخ و مشاوره آنلاین با پزشک

آپلود عکس

با داروهای تاریخ گذشته چکنیم؟

0
bimarestanemajazi.ir
bimarestanemajazi.ir

بارها و بارها این گفته ی پزشکان به گوشتان خورده است که داروهای درمانی را تا پایان شان مصرف کنید تا دوره ی درمان کامل گردد. اما متاسفانه با تاکیید و توصیه های بسیار در این  زمینه بازهم مشاهده می شود که این قضیه پشت گوش انداخته می شود.
معمولا نیز داخل هر خانه ای با انبوهی از داروها مواجه می شویم که برخی از آنها را پزشک تجویز کرده و برخی دیگر را نیز افراد به صورت خودسر خریداری می کنند و آن را مصرف می کنند.گاهی اوقات نیز با حجم زیادی از داروهایی که تاریخ مصرف شان گذشته روبه رو میشویم که با وجود مضر بودن و خطرناک  بودن آنها باز هم اینگونه از داروها را در منازل نگه داری می کنند. بهتر است نیز بدانید که داروهای تاریخ گذشته نوعی سم خطرناک از خودشان آزاد می کنند که بسیار سمی می باشد.
به خاطر اهمیت این موضوع با دکتر هاله بخشنده به گفت و گو نشستیم. وی در خصوص اهمیت این موضوع افزود که تاریخ انقضاهایی که برای داروها در نظر می گیرند بستگی به نوع دارو دارد و منظور از انقضا داروها نیز آن است که اثر دارو تا زمان انقضا می تواند مثمر ثمر باشد و از آن به بعد نه تنها اثری ندارد بلکه خطرناک نیز می باشد.
او توضیح می‌دهد: «بسیاری از اقلام دارویی، با گذشت زمان و تمام شدن تاریخ مصرف شان، اثربخشی خودشان را از دست داده و غیرقابل مصرف می‌شوند، مثل تتراسایکلین‌ها که با گذشت تاریخ مصرفشان می‌توانند موجب فانکونی و امراض کلیوی شوند.» این عضو هیأت علمی دانشگاه زنجان تأکید می‌کند: «مثلاًممکن است با انقضای تاریخ مصرف یک دارو، خاصیت استریلیزه بودن فرآورده‌های استریل از بین برود یا حتی ممکن است در ترکیبات شیمیایی مواد و ساختار آنها تغییراتی ایجاد شود که موجب پدیدآمدن نگرانی‌هایی برای مصرف‌کننده می‌شود.»

چه شرایطی برای نگهداری از دارو‌ مناسب است
دکتر بخشنده همچنین درباره شرایط استاندارد نگهداری هر دارو می‌گوید: معمولاً روی اغلب داروها شرایط استاندارد نگهداری دارو نوشته شده اما برای بیشتر داروها شرایط مساعد، نگهداری در هوای خشک و خنک و اجتناب از یخ زدگی تأکید شده، بنابر این بدترین جا برای نگهداری داروها مکان‌های مرطوب مانند حمام است. او می‌گوید: اگر دارو زیر نور آفتاب ماند و بیش از حد داغ شد، بهتر است آن را دور بریزید حتی اگر تاریخ انقضای آن تمام نشده باشد. این عضو هیأت علمی دانشگاه زنجان تأکید می‌کند: بیشتر داروها با گذشتن عمر قفسه‌ای شان خاصیت خود را از دست می‌دهند. البته نه به این معنی که با گذشت یک روز از تاریخ انقضا دارو کلاً خواص خود را از دست بدهد. معمولاً این تضعیف شدن خاصیت به مرور انجام می‌شود. برای مثال اگر از تاریخ انقضای دارویی که مصرف می‌کنید یک سال گذشته باشد، آن دارو ممکن است در سه ماهه نخست ۲۰ درصد خواص اولیه خود را از دست داده باشد.
زیرا تمام دارو‌ها در یک پروسه چند روزه یا ماهانه تجویز می‌شوند و شما ناچارید پس از پایان مدت مقرر داروی‌تان را به اتمام برسانید.
متخصصان دارو‌سازی معتقدند که قرص ها معمولاً بیشترین میزان عمر را در بین داروها دارند اما عمر داروهای مختلف با هم فرق می‌کند. هر نوع دارو بسته به جامد یا مایع بودن و مواد نگهدارنده‌ای که در آن وجود دارد، عمر خاصی دارد.

در این باره دکتر ابراهیم امینی فرد متخصص داروسازی می‌گوید: «عمر داروها با یکدیگر متفاوت است.» او با انتقاد از نحوه نگهداری برخی دارو‌ها نظیر شربت‌ها تأکید می‌کند: عمر شربت‌ها به نسبت دیگر فرآورده‌های دارویی نظیر قرص‌ها بسیار اندک است. این متخصص داروسازی با اشاره به اشتباه نسبتاً رایجی که از سوی خانواده‌های ایرانی در نگهداری از شربت‌ها رخ می‌دهد، عنوان می‌کند: باید دقت داشته باشیم، وقتی در شربت را باز می‌کنیم، تنها مدت زمان اندکی برای مصرف آن زمان داریم و مهلت انقضای دارو شامل شربت‌هایی که در آن باز شده نمی‌شود، چرا که دارو به سرعت فساد پذیر می‌شود. دکتر امینی فرد همچنین می‌گوید: تاریخ انقضای بعضی از فرآورده‌های بیولوژیک و بعضی از واکسن‌ها، بین ۶ تا ۹ماه و نهایتاً تا یک سال تعیین شده است. برای بسیاری از فرآورده‌های جامد مثل قرص‌ها، تاریخ انقضا را تا پنج سال در نظر می‌گیرند. کارخانه سازنده دارو موظف است تاریخ تولید و انقضا را روی دارو ثبت کند تا مصرف‌کننده از وضعیت دارو و مدت باقیمانده تا انقضای آن باخبر شود.

این متخصص دارو‌سازی همچنین توصیه می‌کند: بعضی از داروها با گذشت زمان انقضای شان؛ مواد سمی از خود تولید می‌کنند و استفاده از آنها بسیار خطرناک است. در واقع فقط پزشکان و داروسازان می‌توانند بگویند کدام دارو خواصش را از دست می‌دهد و کدام دارو سمی می‌شود و شما به عنوان مصرف‌کننده بهتر است داروهای تاریخ گذشته را دور بریزید.

اشتراک.

درباره نویسنده

پاسخ دهید