تاریخ امروز : چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶ساعت : ۰۳:۱۶:۳۴

بیمارستان مجازی | پرسش،پاسخ و مشاوره آنلاین با پزشک

آپلود عکس

بیماری دستگاه ادراری

0
bimarestanemajazi.ir
bimarestanemajazi.ir

دستگاه ادرای شامل کلیه و مجاری آن و مثانه می باشد. هرگونه تاخیر در عملکرد این دستگاه موجب بیماری هایی می شود که باید در صورت  بروز آن حتما به پزشک متخصص مراجعه کرد تا از ایجاد سرطان های دستگاه ادراری جلوگیری کرد.یکی از بیماری های شایعی که در دستگاه ادراری رخ می دهد سرطان کلیه می باشد که در بین مردم بسیار شایع است. این سرطان در اثر تقسیم و رشد غیر قابل کنترل سلول های کلیه رخ می دهد.طبق تحقیقات انجام گرفته در این زمینه مشخص گردیده است که سرطان کلیه علل های مختلفی دارد.
برای دانستن بیشتر این موضوع و آشنایی با علایم این سرطان به سراغ دکتر محمدرضا نوروزی رفته ایم تا سوالات خود را در این زمینه از وی بپرسیم.. وی طی این مصاحبه به این موضوع اشاره کرد که علایم این سرطان با پیشرفت بیماری خودش را نشان میدهد و تشخیص سرطان کلیه در مراحل ابتدایی آن تقریبا مشکل است.

نخستین علامت این سرطان، وجود خون در ادرار است که در بسیاری از موارد این خون فقط در آزمایشگاه تشخیص داده می‌شود و متاسفانه مردم به آن توجه نمی‌کنند. نوروزی افزود: علائم مبهم شکمی مثل درد شکم، تهوع، درد پهلویی و در موارد پیشرفته احساس توده در پهلو، از دیگر علائم وجود سرطان کلیه در فرد است.

این متخصص کلیه و مجاری ادرار درباره نحوه تشخیص سرطان کلیه گفت: پس از انجام آزمایش و سونوگرافی، ضایعه‌ای در کلیه فرد بیمار تشخیص داده می‌شود که اگر در مراحل پیش‌رونده باشد، باید تمام کلیه را برداشت ولی اگر در اندازه‌هایی باشد که بتوان بخشی از کلیه را برداشت، می‌توان مابقی کلیه را برای بیمار حفظ کرد. وی گفت: سرطان کلیه از نظر پاتولوژی انواع مختلف دارد، برخی تومورها در درون کلیه وجود دارند که کشنده نیستند؛ از این میان برخی منشا عروقی دارند و برخی دیگر منشا سلولهایی که تکثیر می‌یابند اما بدخیم نیستند، تشخیص افتراق بین تومورهای خوش‌خیم و بدخیم کار مشکلی است که با تصویربرداری‌های پیشرفته و گاه با نمونه برداری توسط پزشک متخصص انجام می‌شود.

نوروزی خاطرنشان کرد: سرطان کلیه در نیمی از موارد وقتی دیده می‌شود که به بخش‌های دیگر بدن مانند استخوان، کبد یا ریه سرایت کرده است؛ در برخی موارد نیز سرطان‌ به روده که در نزدیکی کلیه قراردارد پخش شده که در این شرایط متاسفانه درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد و درمان‌هایی که انجام می‌شود فقط کمی به عمر بیمار اضافه می‌کند.
وی تأکید کرد: بهترین راه مقابله با این بیماری و کنترل آن، توجه به علامتهای مشکوک از جمله دردهای مبهم شکمی یا وجود خون در ادرار است و در صورت نیاز باید هرچه سریعتر سونوگرافی و تصویربرداری‌های پیشرفته دیگر انجام شود. این متخصص کلیه و مجاری ادرار در عین حال هشدار داد افراد در معرض دخانیات به ویژه کسانی که زیاد سیگار می‌کشند، بیش از سایرین در معرض خطر ابتلا به سرطان کلیه قرار دارند.

نوروزی افزود: این بیماری در دهه های چهارم و پنجم زندگی دیده می‌شود و جزء سرطان‌های خیلی شایع نیست اما در فهرست سرطان‌های کشنده قرار دارد. وی خاطرنشان کرد: این سرطان در مردان کمی بیشتر از زنان دیده می‌شود چرا که هم بیشتر از زنان سیگار می‌کشند و هم دیرتر به پزشک مراجعه می‌کنند.

اشتراک.

درباره نویسنده

پاسخ دهید