تاریخ امروز : پنج شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶ساعت : ۰۹:۱۱:۳۸

بیمارستان مجازی | پرسش،پاسخ و مشاوره آنلاین با پزشک

آپلود عکس

تجویز پزشک را در مصرف دارو جدی بگیرید

1
bimarestanemajazi.ir
bimarestanemajazi.ir

در هنگام مصرف دارو حتما به روش های مصرفی آن نیز باید دقت کرد عده ای خود سرانه ممکن یک دارو را له کنند یا آن را با یک لیوان نوشیدنی دیگری جز آب مصرف کنند که باید گفت همه ی این کار ها نادرست است  و این عادات خوردن دارویی را ترک کنید.
اگر پزشک تجویز کرده که این دارو باید قبل یا بعد و یا حتی مابین غذا خوردن مصرف شود علت خاصی را دارد و باید به آن توجه کرد. و اگر غیر از تجویز پزشک مصرف گردد ممکن بازدهی خوبی نداشته یاشد و بر روی بدن تاثیر چندانی نگذارد. و حتی گاهی اوقات ممکن است به جای تاثیر عوارض جانبی نیز داشته باشد.
این عادات دارویی را انجام ندهید:
۱-قرص را له نکنید
هر نوع قرصی یک پوشش خاصی دارد که نوع پوشش آن بر روی اثر گذاری آن در بدن و هضمش تاثیر گذار است و ممکن است کوبیدن  قرص از تاثیر گذاری آن کم کند و تاثیرات منفی آن نیز بیشتر گردد.و حتی گزارش شده است که له کردن قرص معده دارد را ایجاد کرده و به مرور زمان موجب زخم  معده می شود.
۲٫قرص را بعد از غذا می‌خورید:
اگر پزشک معالجتان دارویی تجویز کرده است که باید بین غذا مصرف کنید بی‌دلیل نیست. این کار برای کاهش خطر عوارض جانبی دارو است. زمانی که دارویی مصرف می‌کنید امکان دارد که به مخاط معده بچسبد و باعث بروز مشکلاتی شود. برای مقابله با بروز چنین مشکلاتی لازم است که دستور مصرف دارو را رعایت و آن را در بین غذا مصرف کنید. در نتیجه لازم است که طریقه‌ مصرف دارو را به دقت سوال و طبق آن مصرف کنید.

۳٫قبل از خوردن کپسول دل و روده‌ آن را بیرون می‌ریزید:
باز کردن کپسول و حل کردن پودر آن در آب به هیچ‌عنوان توصیه نمی‌شود. شکل ژلاتینی کپسول‌ها نقش مهمی در شیوه‌ آزاد شدن محتویات آن در بدن دارد. بدون کپسول، پودر داخل آن بی‌واسطه وارد معده می‌شود و این خطر وجود دارد که با ترشحات معده در آمیخته و فاسد شود. در نتیجه امکان دارد اثر دارو کاهش پیدا کند.

۴٫دارویتان را با آب‌های گازدار یا نوشابه می‌خورید:
بدانید که نباید دارو را با هر مایع و نوشیدنی مصرف کنید. بهترین نوشیدنی برای مصرف دارو آب است. به خاطر این که یک مایع خنثی است. توجه داشته باشید که نوشابه‌ها جزو نوشیدنی‌های گازدار هستند. حل شدن دارو در این نوشیدنی‌ها باعث افزایش حالت اسیدی آن می‌شود. توجه داشته باشید که نوشابه‌ها حاوی میزان زیادی قند نیز هستند که برای افراد دیابتی توصیه نمی‌شود.

۵٫قبل از پایان درمان مصرف آن را قطع می‌کنید:
سرماخوردگی، آنژین، سینوزیت یا غیره. گاهی پیش می‌آید حین بیماری احساس بهبودی می‌کنید و قبل از اینکه مقدار داروهای تجویزی تمام شود آن‌ها را کنار می‌گذارید. توجه داشته باشید که نمی‌شود این کار را در خصوص تمام داروها انجام داد. در مورد برخی از داروها مانند داروهای تسکین‌دهنده‌ سردرد، تب بر یا ضدالتهاب ها می‌توانید با دیدن تسکین علائم بیماری و بهبودی، مصرف آن‌ها را قطع کنید؛ اما هیچ‌وقت سعی نکنید که مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها را نصفه رها کنید. این داروها جزو داروهایی هستند که حتماً باید تا آخر مصرف شوند. چون ضدعفونی‌کننده هستند و هدف از مصرف آن‌ها از بین بردن باکتری‌هاست. زمانی که در مصرف آن‌ها وقفه ایجاد می‌کنید و سپس مصرف آن‌ها را از سر می‌گیرید تأثیر آن‌ها را از بین برده‌اید و بدنتان نسبت به اثر آن‌ها مقاوم می‌شود.

اشتراک.

درباره نویسنده

۱ دیدگاه

پاسخ دهید