تاریخ امروز : پنج شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶ساعت : ۰۹:۱۱:۱۴

بیمارستان مجازی | پرسش،پاسخ و مشاوره آنلاین با پزشک

آپلود عکس

داروهایی که منجر به ناراحتی های معده می شوند

0
bimarestanemajazi.ir
bimarestanemajazi.ir

در جامعه و عصر امروزه مردم نسبت به مردم داروهای مسکن بسیار متمایل شده اند و اغلب هم از عوارض آن اطلاع کافی دارند اما در مواقعی که به درد مبتلا می شوند حال هرنوع دردی باشد دیگر تحمل نمی کنند و گاهاً حتی با یک درد کوچک مصرف داروهای مسکن از جمله کدئین و بروفین را ترجیح می دهند.این مسکن ها مانع رسیدن خون به بافت های مخاط معده می شوند و با از بین بردن لایه قلیایی معده علاوه بر زخم معده موجب خون ریزی هم می شوند. در نتیجه بیماری های گوارشی افزایش می یابند.این مسئله در افرادی که زمینه بیماری زخم معده دارند بسیار شدیدتر است برخی افراد به بیماری هایی از جمله روماتیسم و یا مشکلات قلبی مبتلا هستند و برای جلوگیری از تشدید بیماری شان باید یک نوع مسکن که بسته به نوع بیماری ممکن است کورتون باشد یا اسپرین  و یا…. مصرف کنند و در کنار آن هم یک نوع مسکن دیگر هم مصرف کنند.این نوع افراد امکان ابتلا به بیماری های گوارشی و زخم معده در آن ها زیاد است چون همانطور که گفته شد این مسکن ها لایه قلیایی معده را از بین می برند و حال مصرف چند نوع از این مسکن ها تاثیر بیشتری بر معده می گذارد و در نهایت موجب اینگونه عوارض می شود به همین جهت توصیه می شود بنا به نظر پزشک مربوطه مسکن اضافه مصرف کنند حتی در مواردی که درد شدیدی دارند. این مسئله برای افراد سالمند بسیار خطرناک تر است.
فراموش نکنید زخم‌هایی که بر اثر استفاده از قرص‌های مسکن ایجاد می‌شود با زخم‌هایی که بر اثر میکروب هلیکوباکتری پیلوری به وجود می‌آید تفاوت داشته و با درد همراه نیست. بارها اتفاق افتاده که بیماری آندوسکوپی شده و در معده‌اش زخم بزرگی مشاهده می‌شود، اما اظهار می‌کند که هیچ وقت دردی را احساس نکرده است. به عبارت دیگر تنها علامت بیرونی این زخم‌ها استفراغ خونی و مدفوع سیاه است.

بسیاری فکر می‌کنند قرص‌های مسکن و خوراکی باعث ایجاد ناراحتی‌های معده و خونریزی می‌شود، در حالی که شیاف‌های مسکن و آمپول‌ها هم این عوارض را ایجاد می‌کند. در واقع خونریزی معده به علت جذب سیستمیک داروها از طریق خون است و شیاف‌های مسکن هم از طریق خون جذب شده و موجب ایجاد زخم و خونریزی گوارشی و ناراحتی‌های معده می‌شود. با این حساب مصرف مسکن‌های تزریقی و مقعدی بدون تجویز پزشک بسیار خطرناک است.

اگر تشخیص پزشک، آلودگی بیمار به هلیکوباکتری باشد بلافاصله اقدامات لازم برای از بین بردن میکروب شروع می‌شود و متخصص گوارش، داروهای کم‌کننده اسید معده را تجویز می‌کند که بهترین زمان مصرفشان نیم ساعت قبل از صبحانه است در حالی که مسکن‌هایی مثل بروفن، دیکلوفناک، آسپرین و… که از سوی پزشک برای بیماران تجویز می‌شوند باید بین غذا مصرف شوند.

اشتراک.

درباره نویسنده

پاسخ دهید