تاریخ امروز : پنج شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶ساعت : ۰۹:۱۱:۵۱

بیمارستان مجازی | پرسش،پاسخ و مشاوره آنلاین با پزشک

آپلود عکس

داروهای مختلف را بدون نظر پزشک همزمان مصرف نکنید

0
bimarestanemajazi.ir

bimarestanemajazi.ir

امروزه بیشتر مردم به هنگام بیماری از داروهایی که در منزل دارند استفاده می کنند که به اصطلاح خود درمانی می گویند.مثلاً برای درمان بیماری هایی مثل سرماخوردگی چون تجربه ای از نوع علائم بیماری دارند به مصرف داروها و قرص هایی می پردازند که گاهاً موجب اختلال در بدن می شود علم امروزه بیانگر این است که چند دارو را با هم نباید مصرف کنید با این حال اکثر مردم فکر می کنند استفاده از چند دارو با همدیگر اثر بیشتری دارد، اما این مسئله که بیشتر در سالمندان و بزرگسالان صورت می گیرد در اغلب موارد موجب خطرات جبران ناپذیری خواهد شد. حال پس از آزمایشات مختلف بنا به تحقیقات سایت women’s Health اثر مصرف چند دارو را با همدیگر بررسی خواهیم کرد.

۱٫مصرف داروی مسکن با داروی افسردگی:

مصرف همزمان این ۲ دارو موجب افزایش دمای بدن، بالا رفتن ضربان قلب و تنفس و اشفتگی می شود. علت این است که داروهای افسردگی ،  سروتونین که ماده ضد افسردگی است را ترشح می کند و داروهای مسکن هم تقریباً همین عملکرد را دارند و مصرف همزمان این دارو موجب افزایش این ماده شیمیایی(سروتونین) در مغز خواهد شد.
۲٫مصرف همزمان داروی مسکن با داروی ضد اضطراب
مصرف این ۲ دارو با همدیگر موجب کاهش ضربان قلب و تنفس می شود داروی مسکن اضطاب فرد را کاهش داده و باعث آرامش فرد می شود داروهای ضداضطاب هم همین عمل را انجام می دهند در نتیجه ترکیب این ۲ دارو اثرات خطرناکی را به دنبال خواهد داشت.
۳٫ترکیب داروهای کاهنده‌کلسترول با داروهای ضدقارچ
افرادی که سابقه ابتلا به عفونت مخمر را داشته‌اند با داروی «فلوکونازول» که نوعی داروی ضدقارچ است آشنا هستند. همچنین استاتین‌ها از داروهای کاهنده کلسترول و جزو پرمصرف‌ترین انواع داروهای تجویزی در جهان هستند که در صورت مصرف همزمان با داروهای ضدقارچ به ضعف شدید ماهیچه‌ای یا آسیب کلیوی منجر می‌شوند.

۴٫ترکیب سه‌گانه مُسکن‌ها با داروهای ضداضطراب و داروهای شل‌کننده عضلات
پزشکان می‌دانند ترکیب این سه دارو کشنده است اما این امکان وجود دارد که برخی بیماران به دلیل مراجعه به پزشک‌های مختلف و تجویز همزمان این داروها، آنها را به طور ناخواسته و تصادفی با هم مصرف کنند که در این صورت جان خود را به طور جدی به خطر می‌اندازند.

بنابراین، اطلاع‌رسانی صحیح و جامع به بیماران از طریق داروخانه‌ها، کلینیک‌ها و مطب پزشکان درباره خطرات احتمالی تداخل دارویی اقدامی ضروری برای پیشگیری از وقوع حوادث ناخواسته و پیامدهای مرگبار مصرف همزمان داروهایی است که قرار است ما را از عواقب ناخوشایند بیماری‌ها نجات دهند نه اینکه قاتل جانمان شوند!

اشتراک.

درباره نویسنده

پاسخ دهید