تاریخ امروز : چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶ساعت : ۰۳:۱۶:۳۷

بیمارستان مجازی | پرسش،پاسخ و مشاوره آنلاین با پزشک

آپلود عکس

دیابت موجب سرطان می شود

0
bimarestanemajazi.ir
bimarestanemajazi.ir

دیابت یا همان بیماری شیرین خطرهای بزرگی را برای مبتلایان به آن پدید می آورد. در بیماری دیابت میزان گلوکز خون به میزان قابل توجهی افزایش می یابد که در صورت عدم کنترل آن عوارض جبران ناپذیری را برای قرد به وجود می آورد. دیابت بر دو نوع است.که بیشتر افراد در ایران با نوع دوم آن دست و پنجه نرم می کنند و نوع دوم آن از نوع اول شایع تر است. در اثر ابتلا به دیابت خطر ابتلا به برخی از سرطان ها نیز در افراد افزایش می یابد.
پس از تحقیقات و بررسی های لازم مشخص گردیده است که دیابت نوع دوم موجب سرطان کبد می شود و خطر ابتلا به آن را تشدید می کنند. بنابراین توصیه می شود که افراد میتلا به دیابت نوع دو از مراحل اولیه نیز تحت نظر پزشکان متخصص قرار بگیرند تا از خطر ابتلا به سرطان کبد جان سالم به در ببرند . اما طبق بررسی های انجام گرفته نیز تخمین زده شده است که تا سال ۲۰۳۰ میزان مرگ و میر ها  به دلیل وجود بیماری دیابت افزایش می یابد.

این تحقیقات نشان داد که افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ در حدود ۲ تا ۳ برابر نسبت به افراد سالم بیشتر با خطر ابتلا به سرطان کبد روبه‌رو هستند.

این متخصصان می گویند افزایش خطر ابتلا به سرطان کبد با داروهای دیابت می‌تواند در ارتباط باشد.  برخی از این داروها سرکوب طبیعی سرطان کبد را مهار می کنند.

سازمان بهداشت جهانی در تازه‌ترین گزارش خود پیش بینی کرده است که میزان مرگ و میر افراد دیابتی تا سال ۲۰۳۰ میلادی افزایش می یابد. پیروی از رژیم غذایی سالم، ورزش منظم، کنترل وزن و خودداری از مصرف دخانیات به پیشگیری از بیماری دیابت کمک می‌کند.

اشتراک.

درباره نویسنده

پاسخ دهید