تاریخ امروز : پنج شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶ساعت : ۰۹:۲۴:۴۰

بیمارستان مجازی | پرسش،پاسخ و مشاوره آنلاین با پزشک

آپلود عکس

عادت قولنج شکستن را ترک کنید

0
bimarestanemajazi.ir

bimarestanemajazi.ir

عده ی بسیاری از افراد هستند که به عادت قولنج شکستن عادت دارند و در طول روز ممکن است چندین بار این حرکت را انجام دهند و بر این باورند که انجام این کار برای آنها مفرح بخش است و از خستگی شان می کاهد. متاسفانه این حرکت به یک حرکت همه گیر در آمده است که همه ی افراد از همه ی رده های سنی این کار را انجام می دهند.
اما طبق تحقیقات انجام شده مشخص شده است که این کار ضرری نداشته و فقط افرادی که یه درد های مفصلی دچار هستند نیاسد این کار را انجام دهند زیرا که ممکن است بعدا برای شان ایجاد مشکل بکند.دکتر علیرضا رجایی در رابطه با این موضوع گفت: خم کردن انگشتان و گردن و ستون مهره ها در ناحیه  مفاصل که در اصطلاحات عامیانه به ان قولنج می گویند برای افرادی که از درد مفاصل رنج نمی برند بی ضرر است اما این حرکت بعدها موجب فشار آمدن به مهره ها و لرزش دستان و آرتروز می شود. که بهتر است برای جلوگیری از این عوارض تک تک این عادات را ترک کنید که در ادامه برای ترک این حرکت راهکار هایی معرفی شده است.

این فوق تخصص روماتولوژی در ادامه یادآور شد: قولنج تنها در افرادی که از دردهای طولانی مدت رنج می‌برند مانند افرادی که نخاع آنها تحت فشار است و یا افرادی که کمر‌دردهای مزمن دارند می‌تواند منجر به افزایش فشار و تشدید درد شود که به این افراد توصیه می‌شود حتما حرکات کششی و ورزشی را تحت نظر پزشک انجام دهند.

رجایی درباره اینکه افراد چگونه می‌توانند این عادت خود را ترک کنند گفت: به افراد توصیه می‌شود در هر ساعت ۵۵ دقیقه به فعالیت خود ادامه دهند و ۵ دقیقه استراحت کنند و حرکات کششی نرم و مخالف انجام دهند برای مثال اگر در هنگام فعالیت تمام ساعت موس کامپیوتر به دست دارند در زمان استراحت دست خود را صاف کنند تا حالت عکس ایجاد شود و یا اگر فردی به مدت طولانی بر روی صندلی نشسته ۵ دقیقه ایستاده استراحت کند و یا کمی قدم بزند این کارها چون عکس فعالیت عادی است منجر به استراحت مفاصل و استخوان‌ها شده و دیگر افراد نیازی به شکستن قولنج ندارند.

اشتراک.

درباره نویسنده

پاسخ دهید