تاریخ امروز : چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ساعت : ۱۶:۱۱:۴۳

بیمارستان مجازی | پرسش،پاسخ و مشاوره آنلاین با پزشک

آپلود عکس

علائم و تفاوت های آبله مرغان و زونا

0
bimarestanemajazi.ir
bimarestanemajazi.ir

علائم و تفاوت های آبله مرغان و زونا این دو بیماری با ایجاد لکه هایی بر روی پوست خود را نشان می دهند. آبله مرغان ویروسی است که تقریباً همه مردم در سنین پایین به آن مبتلا شده اند.اما گاهاً اغلب  مردم آن را با زونا اشتباه می گیرند به همین جهت به سراغ آقای دکتر طاهری رفتیم تا علائم این دو بیماری را شناسایی کنیم. ایشان فرمودند ویروس این دو بیماری یک نوع است در وهله اول این ویروس به صورت آبله مرغان است و آثاری از لک هایی مانند جوش بر روی پوست باقی می گذارد بعد از دوره  درمان آبله مرغان کم کم لک ها برطرف شده و حالات ظاهری فرد نیز از بین می روند اما ویروس این بیماری در بدن بر جای می ماند و احتمال دارد بعد از گذشت چند سال دوباره  ویروس در بدن اکتیو شده و در این حالت این بیماری زونا است.دکتر طاهری افزود تفاوت هایی در لکه های حاصل از آبله مرغان و زونا به چشم می خورد که از این قرارند:۱- در زونا لکه هایی به شکل تاول و جوش های آبدار با تعداد کم در یک طرف و در مسیر عصب آن ناحیه ایجاد می شود و درد شدیدی هم دارد.۲- در آبله مرغان لکه ها به صورت دانه های آبدار و با تعداد بیشتر و پراکنده هستند و معمولاً در محل مشخصی نیستند. طبق آمار و بررسی ها جمعیت غالب مبتلا به  بیماری زونا افراد مسن ۶۰-۸۰ ساله هستند . طبق سخنان دکتر طاهری وقتی فرد به زونا مبتلا می شود که سیستم دفاعی و ایمنی بدن ضعیف باشد، قبل از اینکه زونا به طور کامل نمایان شود فرد در قسمتی از بدن مثلاً عصب دست احساس درد دارد و کم کم آن لکه ها خود را نشان می دهند دوره درمان معمولاً ۳ هفته است اما بعد از پایان این مدت امکان این است که فرد تا مدت ها درد داشته باشد.استرس ، بیماری های عفونی که منجر به تب می شوند و بیماری های سخت منجر به ضعیف شدن بدن و امکان ابتلا به زونا می شود.
این متخصص پوست با اشاره به اینکه تشخیص زونا اگر خود را به‌ صورت کامل نمایان کند، آسان است، عنوان کرد: گاهی ممکن است بیماری زونا محدود باشد و به‌ صورت پراکنده در پوست ظاهر شود. به همین دلیل با آبله‌مرغان یا گاهی با گزش حشرات اشتباه گرفته شود و تشخیص آن مشکل شود.

طاهری بیان کرد: در فرد مبتلا به زونا به دلیل وجود ویروس در تاول‌های پوستی و تنفس ممکن است این ویروس به شکل اولیه خود یعنی آبله‌مرغان به اطرافیان وی سرایت کند، به همین علت به زنان باردار توصیه می‌شود از این بیماران فاصله بگیرند. ولی کودکان و افراد بالغ اگر در گذشته مبتلا شدند، مصون هستند. این متخصص پوست یادآور شد: توصیه می‌شود به محض بروز علائم بیماری زونا در فرد فورا به پزشک مراجعه شود، زیرا درمان این بیماری در مراحل اولیه بسیار ساده‌تر است و معمولا اکثر افراد دارای ویروس نهفته آبله‌مرغان هستند، پس امکان دارد به بیماری زونا نیز مبتلا شوند.

طاهری اظهار کرد: ایران نسبت به سایر کشورهای دنیا آمار پایین‌تری در خصوص مبتلایان بیماری زونا دارد و در مناطقی که واکسیناسیون آبله‌مرغان انجام می‌شود، ابتلا به زونا نیز پایین می‌آید.

اشتراک.

درباره نویسنده

پاسخ دهید