تاریخ امروز : پنج شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶ساعت : ۰۹:۱۲:۱۸

بیمارستان مجازی | پرسش،پاسخ و مشاوره آنلاین با پزشک

آپلود عکس

عواملی که منجر به مصرف داروهای آرام بخش می شوند

0
bimarestanemajazi.ir

bimarestanemajazi.ir

در جامعه امروزه افسردگی ها و احساس اضطراب به خصوص در جوانان بسیار بیشتر مشاهده می شود. و اکثریت آن ها به روان پزشکان مراجعه می کنند و پزشک مربوطه در این خصوص داروهایی مثل قرص ضد افسردگی و…. می دهد. حال این عوامل و داروها را با مشورت آقای دکتر عشایری بررسی می کنیم:

۱٫اضطراب های زودگذر:
از این مورد می توان نمونه ای را مثال زد که بیشتر مردم با آن سروکار دارند و اکثریت هم تجربه کردهاند. گاهاً پیش می آید که برای آنکه به پرواز به موقع برسیم استرس و اضطراب زیادی داریم اما قابل به ذکر است این استرس کاملاً گذرا و آنی است و نیاز به هیچگونه دارو و قرصی ندارد.

۲٫ مصرف چند داروی آرام بخش با هم منجر به اختلال حافظه می شود .
همیشه هم مصرف آرام بخش ضروری نیست. بنا به سخنان دکتر عشایری مصرف چند داروی روانبخش و ضد افسردگی با هم امکان ایجاد اختلال در مغز را فراهم می کند و در نتیجه به جای اینکه ناحیه ای که نیاز به دارو دارد تسکین داده شود نواحی دیگر هم دخیل می شوند. بنابراین بدون تجویز پزشک و مشخص کردن دوز  دارو هرگز  خود سرانه آن را مصرف نکنید که عواقب خطرناکی در پی دارد.

۳٫جوامع روستای و قرص های آرام بخش
گاهاً همیشه تنها راه آرام کردن خود مصرف داروهای آرامش بخش و یا نوشیدنی هایی که آرامش بخش هستند ، نیست. از این نوشیدنی ها می توان چای و به مخصوص قهوه را نام برد که همه ما به طور بی رویه در زندگی خود استفاده می کنیم. مردمی که در جوامعه روستایی زندگی می کند با نداشتن آگاهی کافی تنها قرص های آرام بخشی که در منزل دارند را استفاده می کنند و رفتن به نزد روان پزشک را ضروری نمی دانند اما قابل به ذکر است که هر کاری راهی دارد و خودسرانه عمل کردن هیچ نتیجه ای به دنبال نخواهد داشت.

۴٫ کشیدن نقاشی اضطراب و افسردگی خفیف را از بین می‌برد
عضو انجمن روانپزشکان تصریح کرد: در برخی اختلالات روانی هم، روان درمانی لازم است نه دارو،  بنابراین گاهی کار درمانی به شکل یک نقاشی ساده می‌تواند اضطراب و افسردگی خفیف فرد را از بین ببرد. وی افزود: در گذشته به محض مشاهده علائم اختلال‌های روانی مانند پرخاشگری، بخشی از مغز را بر می‌داشتند. بعد از آن شوک الکتریکی متداول و با طرح ناخودآگاه و بعد از آن داروها در بین روانپزشکان رایج شد. عشایری گفت: مصرف داروها با تأثیر بر میانجی‌گری‌های شیمیایی عوارض جانبی زیادی در پی دارد.

اشتراک.

درباره نویسنده

پاسخ دهید