تاریخ امروز : سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶ساعت : ۱۰:۵۱:۰۷

بیمارستان مجازی | پرسش،پاسخ و مشاوره آنلاین با پزشک

آپلود عکس

دستاورد جدید مهندسان پزشک برای بیماران پارکینسون

0
bimarestanemajazi.ir
bimarestanemajazi.ir

از جمله بیماری هایی که عوارضی به دنبال دارند بیماری های صرع و پارکینسون هستند. مشخصه اصلی این دو بیماری این است که فرد اختلالات حرکتی خواهد داشت.

بیماری پارکینسون در اکثر موارد در افراد مسن اتفاق می افتد. این بیماری توان را از فرد گرفته و منجر به اختلال خواهد شد.

حال مهندسان پزشک در کره و آمریکا به پا خواستند تا برای این بیماران کاری انجام دهند. محققان مرکز نانو ذرات در سئول نانو ابزاری را ساختند که میتواند فعالیت های عضلانی این نوع بیماران را آنالیز و رصد کند. در گذشته برای اینکه این اختلالات مشخص شوند از لباسی مخصوص و دستگاه ویدئو استفاده می کردند که پاسخ درست و مناسبی نمی داد. اما این نانو ابزار قصد دارد با میزان اثربخشی دارو را در این بیماران بررسی کند.

این دستگاه از لحاظ شکل هندسی بسیار شبیه به باند کمک های اولیه است. محققان در این نانو ابزار از فناوری نانو استفاده کرده اند و امیدوارند که با قرار دادن این ابزار بر روی پوست بیمار، پاسخ بدن بیماری که اختلال عضلانی دارد را نسبت به دارو بسنجند.

این دارو همانطور که مزیت دارد محدودیت هایی نیز به همراه دارد. ساخت این ابزار نیازمند تجهیزات پزشکی خاص است و ممکن است تمام قابلیت هایی که از آن انتظار دارند را پاسخ ندهد. از این رو محققان سئول بر آن شدند تا از نانوساختارهایی استفاده کنند که خاصیت کششی داشته باشد و انعطاف پذیر باشند.

این گروه نتایج یافته‌های خود را به صورت مقاله در نشریه Nature Nanotechnology به چاپ رساندند. آن‌ها در این مقاله نشان دادند که نانوغشائی از جنس سیلیکون، حرکت اندام‌های بدن را رصد می‌کند و از نانوذرات طلا به عنوان حافظه‌ای برای ذخیره ی اطلاعات استفاده می‌شود. این گروه، ابزار ساخته شده را به تن بیمار پوشاندند و در نهایت فعالیت‌های عضلانی بیمار را اندازه‌گیری کردند. اطلاعات ذخیره شده موجب رهاشدن داروی ذخیره شده ی درون نانوذرات می‌شود. دمای پوست نیز از طریق حسگر گرمایی غشاء سیلیکونی اندازه‌گیری می‌شود. در نتیجه با کنترل این دما، مقدار داروی رهاشده کنترل می‌شود. با این ابزار بسیاری از محدودیت‌های رایج در ادوات پوشیدنی برداشته می‌شود و می‌توان اطلاعاتی با کیفیت بالا از فرآیند درمان بیمار بدست آورد.

اشتراک.

درباره نویسنده

پاسخ دهید