تاریخ امروز : چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶ساعت : ۰۳:۱۶:۰۶

بیمارستان مجازی | پرسش،پاسخ و مشاوره آنلاین با پزشک

آپلود عکس

شیوع سرطان در ایران

0

 

bimarestanemajazi.ir
bimarestanemajazi.ir

یکی ازبیماری هایی که امروزه در سطح جهانی مطرح است و تمامی محققین و پزشکان سعی بر ریشه کردن آن نموده اند بیماری سرطان است که در شکل ها و انواع مختلف آن بروز پیدا کرده است و موجب نگرانی روز افزون بسیاری از مردم جهان شده است.شیوع این بیماری آنقدر زیاد شده است که  پزشکان ازآن به عنوان سونامی سرطان یاد می کنند که هرساله جان هزاران نفر را می گیرد. موضوع  جالب توجه آن است که سرطان نیز در کشورما شیوع بالایی پیدا کرده است زیرا که مصرف تریاک در کشور به میزان قابل توجهی افزایش یافته است و در واقع ایران از نظر مصرف مواد مخدر در رده ی اول قرار دارد و مصرف تریاک و سایر دیگر مواد مخدر در بروز انواع سرطان ها نقش دارند و همچنین باید به این نکته نیز اشاره داشت که علاوه بر مواد مخدر مصرف چای د‌اغ و سمومی مانند نیترات که در برخی آب‌ها و مواد غذایی هست، ‌نیز سرطان‌زا هستند.

رضا ملک‌زاده با بیان اینکه در مجموع شیوع سرطان در کشور از متوسط جهانی کمتر است، افزود: سرطان معده شایع‌ترین سرطان و سپس مثانه، پروستات، روده‌بزرگ و ریه در مردان و در زنان پستان، روده‌بزرگ، ریه، مری و معده است و کشور ما در ابتلا‌ به سرطان رتبه چهارم را در منطقه دارد. متوسط جهانی بروز سرطان در سال ۱۸۲ در ۱۰۰ هزار است که آمار ایران ۱۳۴در ۱۰۰هزار گزارش شده است.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با اشاره به تحقیق انجام شده در شمال ایران و شمال آسیا گفت: مشخص شده که بیشترین سرطان را در سال ۱۳۴۹در ۲ شهر گنبد‌کاووس و ترکمن‌صحرا در ایران ‌داشته‌ایم. در‌واقع این دو شهر بیشترین شیوع سرطان مری و معده را داشته‌اند. البته پژوهشی در استان گلستان نشان داد در ۱۰سال گذشته مرگ‌ومیر بر اثر سرطان مری فقط ۲۲درصد بوده و ۵۰درصد مرگ‌ها به‌دلیل سکته‌های قلبی بوده بنابراین بسیاری از افراد قبل از سرطان بر اثر سکته می‌‌میرند. وی مهم‌ترین علل سرطان مری در‌ چنین مناطقی را نوشیدن چای داغ، مسائل ژنتیک، مصرف مواد دخانی به‌ویژه تریاک دانست و گفت: در گذشته ۱۸درصد افراد بالای ۴۰سال روزانه تریاک مصرف می‌کردند درحالی‌که مصرف سیگار ۱۲درصد بوده است. تریاک در انواع سرطان‌ها نقش دارد. البته علل سرطان در همه جای دنیا یکسان نیست. پایین بودن وضعیت بهداشت دهان و دندان نیز عامل مهمی در ابتلا به سرطان‌های مری و معده در ایران است.

وی با بیان اینکه افزایش طول عمر، کنترل عفونت‌ها، کاهش مرگ نوزادان و تغییر سبک زندگی باعث افزایش بروز سرطان در کشور است، گفت: ‌۵۰درصد سرطان‌ها قابل پیشگیری و ۵۰درصد قابل درمان است. عوامل مهمی که می‌توان در پیشگیری از سرطان آنها را شناخت مصرف سیگار، قلیان و تریاک است. اگر به درستی به مردم گفته شود که تریاک طول عمر را به شدت کاهش می‌دهد، می توان باعث کاهش مصرف آن شد.

وی همچنین چاقی را از دلایل دیگر ابتلا به سرطان دانست و افزود:۶۵ تا ۷۰درصد ایرانی‌ها اضافه وزن دارند که این موضوع در ابتلا به سرطان روده‌بزرگ، سینه و پروستات نقش دارد. همچنین مصرف میوه و سبزی در کشور کم‌است از طرفی مصرف آجیل بی‌نمک در پیشگیری از سرطان نقش دارد.

اشتراک.

درباره نویسنده

پاسخ دهید