تاریخ امروز : چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ساعت : ۱۶:۲۵:۰۱

بیمارستان مجازی | پرسش،پاسخ و مشاوره آنلاین با پزشک

آپلود عکس

روش مسواک زدن صحیح

0
bimarestanemajazi.ir
bimarestanemajazi.ir

مسواک زدن یکی از عادت هایی است که همه ی ما به صورت روزمره آن را انجام می دهیم و در واقع تبدیل به یکی از کارهای روزانه ی ما شده است. از کودکی نیز این حرف را در گوش ما زمزمه کرده اند که مسواک موجب می شود دندان ها کمتر آسیب ببیند و تمیز بمانند که این حرف کاملا درست و صحیح می باشد اما آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که روش مسواک زدن شما صحیح است یا خیر؟ آیا این روش موجب تمیزی دندان و کاهش آسیب رسانی است؟ اگر قرار باشد به مسواک زدن خود نمره دهید چه نمره ای را برای خود در نظر می گیرید؟ بهتر است این موضوع را بدانید که در هنگام مسواک زدن همه ی ما دچار خطا می شویم که در ادامه ی این مطلب نیز به ۵ مورد از خطاهای رایجی که همه ی ما ممکن است آن را انجام دهیم اشاره کرده و آنها را نیز ذکر نموده ایم.

۱٫عجله می کنید: به عقیده ی کارشناسان یکی از خطاهای شایع مسواک زدن زمانی کوتاهی است که برای این کار اختصاص داده می شود. برای اینکه به خوبی دندان هایتان را مسواک بزنید باید حدود دو دقیقه وقت برای این کار صرف کنید. زمانیکه با عجله مسواک می زنید نمی توانید جرم های دندان را از بین ببرید. نتایج یک پژوهش انگلیسی نشان می دهد دو سوم افرادی که از بیماری مربوط به لثه رنج می برند افرادی هستند که با وجود توصیه های دندان پزشک شان باز از اختصاص دادن دو دقیقه به مسواک زدن کوتاهی کرده اند. زمانیکه مسواک را به دست می گیرید به ساعت خود نگاه کنید و دو دقیقه از وقت با ارزش تان را به این کار مهم اختصاص دهید.

۲٫ دقت نمی کنید: خطای دیگری که زیاد مرتکب می شوید این است که حین مسواک زدن برخی از مناطق دهان را فراموش می کنید. باید با دقت یکسان جلو، عقب و روی دندان ها و همچنین لثه ها، زبان و کام را تمیز کرد. اغلب بخش هایی از دهان که مسواک به راحتی به آنجا نمی رسد مثل دندان های عقب رها می شوند. باید توجه داشته باشید که با حوصله و دقت مسواک بزنید. برخی افراد در مسواک زدن تمام دندان ها تنبلی به خرج می دهند.

۳٫ مسواک را بیش از حد روی دندان ها فشار می دهید: آیا از آن دسته افرادی هستید که تصور می کنند هر چه بیشتر مسواک را فشار دهند دندان ها بهتر تمیز می شوند؟ باید بگوییم متاسفانه اشتباه می کنید. به کار بردن انرژی زیاد در حین مسواک زدن از آن دسته خطاهای رایجی است که تمام مراجعین به دندان پزشکان مرتکب می شوند. فشار دادن مسواک روی دندان ها باعث می شود بافت لثه ها از دندان ها فاصله بگیرد و از بین برود. حتی امکان دارد به حساسیت دندانی یا افتادگی دندان دچار شوید. خلاصه اینکه با دندان هایتان مهربان باشید. دندان پزشکان توصیه می کنند از مسواک های نرم استفاده کنید. زیرا اینگونه مسواک ها به دندان آسیب نمی رسانند و راحت تر روی دندان ها می لغزند.

۴٫حرکاتتان اشتباه است: اگر مسواک زدن از رشته های المپیک بود به نظرتان چه امتیازی از هیات داوران دریافت می کردید؟ اگر مسواک را به صورت افقی از عقب به جلو و بر عکس روی دندان هایتان می کشید امتیاز بالایی نسیب تان نمی شد. مسواک را با حرکات دورانی کوتاه و ملایم روی دندان هایتان حرکت دهید. نزدیک لثه ها یک زاویه ی ۴۵ درجه به مسواک بدهید و از بالا به پایین مسواک بزنید.

۵٫ در استفاده از خمیر دندان زیاده روی می کنید: زیاده روی در خمیر دندان فی نفسه آسیبی به دندان ها نمی زند اما امکان دارد به خاطر اینکه دوست ندارید دهانتان پر از کف باشد زمان مسواک زدن را کوتاه کنید. برای کودکان لایه ی نازکی از خمیر دندان کافیست و برای بزرگسالان اندازه ی یک نخود یا تیله بس است و بهتر است زیاده روی نکنید.

۰%
۰%
Awesome
  • User Ratings (۰ رأی)
    ۰
اشتراک.

درباره نویسنده

پاسخ دهید