تاریخ امروز : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ساعت : ۰۸:۵۳:۰۵

بیمارستان مجازی | پرسش،پاسخ و مشاوره آنلاین با پزشک

آپلود عکس

گوجه فرنگی بخورید تا استخوان قوی داشته باشید

0
گوجه فرنگی بخورید تا استخوان قوی داشته باشید
گوجه فرنگی بخورید تا استخوان قوی داشته باشید

استخوان ها از اندام های مهم بدن به شمار می روند که امکان حرکت را برای انسان ها فراهم می کنند. تقویت استخوان ها را باید جدی شمرد زیرا که با افزایش سن به صورت کاملا طبیعی استخوان ها شروع به تحلیل شدن می کنند و بیماری هایی همچون پوکی استخوان و نرمی استخوان ها و حتی شکستگی ها شروع به آشکار شدن می کنند. برای جلوگیری از بیماری باید به منابع غذایی که سرشار از ویتامین هایی همچون کلسیم و D است رجوع کرد. یکی از مواد غذایی که در تقویت استخوان ها بسیار ایفا نقش می کند گوجه فرنگی می باشد. شاید کمتر کسی این منبع غذایی را به عنوان عامل تقویت استخوان ها بشناسد و ار آن به عنوان این عامل یاد کند. اما طبق بررسی ها و آزمایشات صورت گرفته مشخص شده است که گوجه فرنگی بر بافت های استخوانی تاثیر گذار است و موجب تقویت انها می شود.
تحقیقات انجام شده توسط متخصصین تغذیه نشان داد که آب گوجه فرنگی برای حفظ تراکم و سلامت بافت استخوان فواید قابل ملاحظه ای دارد. محققان معتقدند نوشیدن ۲ لیوان آب گوجه فرنگی در روز، استخوان ‌ها را تقویت نموده و از پوکی استخوان پیشگیری می کند.

برای انجام این پژوهش که در دانشگاه تورنتو، کانادا،انجام شد، ۶۰ زن یائسه ۵۰ تا ۶۰ ساله انتخاب شدند و از آنها خواسته شد که گوجه فرنگی و فرآورده های آن را به مدت یک ماه به طور کامل از رژیم غذایی خود حذف کنند. پس از طی این دوره، آزمایشات بیوشیمیایی نشان دادند که حذف گوجه فرنگی از رژیم غذایی موجب افزایش ماده ای به نام N- تلوپپتید در خون می شود. این ترکیب، شاخص سلامت استخوان است و زمانی سطح آن در خون و یا ادرار بالا می رود که تحلیل بافت استخوانی وجود داشته باشد.

در بخش دیگر مطالعات مشخص شد که مصرف مداوم گوجه فرنگی موجب کاهش N- تلوپپتید در خون و در حقیقت کاهش خطر تحلیل استخوانی و پیشگیری از پوکی استخوان می شود.

محققان اثر گوجه فرنگی بر بافت  استخوانی را به رنگدانه قرمز رنگ آن یعنی لیکوپن نسبت می دهند. از مدت ها پیش نقش لیکوپن به عنوان یک  آنتی اکسیدان در پیشگیری از سرطان پروستات و همچنین حفظ سلامت قلب به اثبات رسیده بود.

اشتراک.

درباره نویسنده

پاسخ دهید