تاریخ امروز : چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ساعت : ۱۶:۲۶:۵۴

بیمارستان مجازی | پرسش،پاسخ و مشاوره آنلاین با پزشک

آپلود عکس

اتحاد قلب و دندان

0
اتحاد قلب و دندان
اتحاد قلب و دندان

دندان ها نیز مثل دیگر سایر اعضای بدن نیازمند مراقبت هستند و باید از آنها تا حد امکان مراقب کرد تا دچار پوسیدگی نشوند. گاها با انجام برخی از اشتباهات در هنگام استفاده از مسواک موجب آسیب به دندان ها می شویم.همه ی ما میدانیم که استفاده از مسواک و نخ دندان برای سلامت بیشتر دندان و حتی لثه ها ضروری می باشد اما چه بسا که بسیاری از افراد از این موضوع غافل هستند و آن را مهم تلقی نمی کنند و استفاده از نخ های دندانی را زیاد مهم نمی شمارند اما باید بهتر است که بدانید عدم استفاده ی نامنظم و صحیحی از مسواک و نخ دندان موجب جمع شدن باکتری استرپتوکوکوس در دهان می شود و به مرور زمان موجب پوسیدگی دندان ها و بیماری های لثه می گردد و به دنبال آن نیز حتی ممکن است بیماری های قلبی نیز به سراغ فرد بیاید و گاه نیز خطرات جبران ناپذیری را برای فرد رقم بزند.

مطالعات انجام شده در انگلیس نشان می دهند که مسواک زدن و استفاده از نخ دندان به طور منظم، خطر حملات قلبی را کاهش می دهند. چرا که باکتری های لثه که موجب بروز پلاک های دندانی می شوند، می توانند از دهان به جریان خون منتقل شده و احتمال تشکیل لخته های خونی، خطر حمله قلبی و بیماری های قلبی را افزایش دهند.

متخصصان معتقدند که عدم رعایت بهداشت دهان و دندان منجر به خونریزی لثه ها شده و شرایط انتقال باکتری ها به جریان خون را فراهم می کند، این باکتری ها موجب تشکیل لخته های خونی و در نهایت ابتلا به بیماری های قلبی می شوند. بنابراین در پبشگیری از بیماری های قلبی- عروقی علاوه بر توجه به رژیم غذایی، ورزش، کلسترول خون و فشارخون باید بهداشت و سلامت دهان و دندان نیز مد نظر قرار گیرد.

عدم استفاده منظم از مسواک و نخ دندان موجب تجمع باکتری استرپتوکوکوس در دهان شده و تشکیل پلاک های دندانی و بیماری های لثه را موجب می شود. بیماری های لثه موجب درد و خونریزی لثه ها شده و در نتیجه باکتری ها به داخل جریان خون نفوذ می کنند. باکتری استرپتوکوکوس پس از ورود به جریان خون، پروتئینی به نام PadA را بر روی سطح خارجی خود جذب کرده و موجب تجمع پلاکت های خون و تشکیل لخته خون می شود. این اتفاق در واقع مکانیسم دفاعی باکتری است که خود را به طور کامل در توده ای از پلاکت ها محصور می کند تا در برابر سیستم ایمنی میزبان و همچنین آنتی بیوتیک های مصرفی محافظت شود. متاسفانه تجمع پلاکت ها موجب ایجاد لخته های خونی شده و با التهاب و انسداد عروق خونی همراه است، در نتیجه خون رسانی به قلب و مغز مختل می گردد.

محققان در حال بررسی چگونگی عمل پروتئین PadA در تجمع پلاکت ها هستند تا بتوانند با مهار کردن آن، بیماری های قلبی- عروقی را که بزرگترین عامل مرگ و میر در دنیا هستند، درمان نمایند.
۲ بار مسواک روزانه با خمیر دندان های حاوی فلوراید، کاهش مصرف نوشیدنی ها و مواد غذایی شیرین و مراجعه منظم به دندانپزشک نه تنها به سلامت دهان و دندان کمک می کند، بلکه قادر است از ابتلا به بیماری های قلبی- عروقی نیز پیشگیری نماید.

اشتراک.

درباره نویسنده

پاسخ دهید