تاریخ امروز : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ساعت : ۰۸:۵۲:۵۲

بیمارستان مجازی | پرسش،پاسخ و مشاوره آنلاین با پزشک

آپلود عکس

پیشگیری از یبوست در ماه رمضان

0
پیشگیری از یبوست در ماه رمضان
پیشگیری از یبوست در ماه رمضان

با شروع ماه رمضان بروز برخی از مشکلات در این ماه شایع می شود. یکی از مشکلاتی که در اثر کمبود آب بدن در این ماه عزیز ممکن است خود را آشکار سازد بیماری یبوست است. این بیماری عمدتا به دلیل عدم وجود کافی آب بدن بروز پیدا می کند. به همین علت است پزشکان تاکیید دارند که در این ماه حتما مصرف آب خود را افزایش دهند و در حد فاصل افطار تا سحر به میزان کافی آب بنوشند. توصیه شده است که مصرف ۸ لیوان آب در این فاصله ی زمانی بسیار مهم است و باید مصرف گردد. در رابطه با پیشگیری از این بیماری راه حل های دیگری نیز وجود دارد که با رعایت نمودن هریک از این نکات و توصیه ها می توانید به راحتی از این بیماری رهایی یابید و در این دوران ۳۰ روزه به آن مبتلا نشوید.

دکتر حسن رجبعلی‌نیا در این باره گفت: یکی از مهم‌ترین دلایل ابتلا به یبوست در ماه رمضان، کم‌آب شدن بدن است. به‌طور کلی، زمانی که ما آب و مایعات کمتری در طول روز مصرف می‌کنیم، قوام مدفوع در دستگاه گوارش زیاد می‌شود و با سفت شدن قوام مدفوع، عمل دفع هم با مشکل مواجه خواهد شد.

این فوق‌تخصص گوارش، کبد و مجاری صفراوی برای رفع این مشکل پیشنهاد کرد: بهتر است برای پیشگیری از ابتلا به یبوست در وعده بین افطار تا سحر، حداقل ۸ لیوان آب و مایعات بنوشید. انواع میوه‌های ملین مانند هلو، گلابی و کیوی را در وعده سحری مصرف کنید. هنگام افطار و همراه چای یا شیر خود،‌انجیر خشک یا تازه بخورید. داخل سوپ افطاری‌تان آلو بریزید. ماست یا دوغ سحر و افطارتان را با گل محمدی که ترکیبات ملینی دارد، طعم‌دار کنید. در وعده سحری، کمتر برنج بخورید. مصرف گوشت قرمزتان را کم کنید و چربی کمتری هم در وعده سحری بگنجانید. وی تاکید کرد که برای پیشگیری از ابتلا به یبوست در این ماه باید در طول روز، به‌خصوص ساعت‌های اولیه صبح که انرژی بیشتری داریم، تحرک مناسب و متناسب با سن و توانایی‌هایمان را هم داشته باشیم. رجبعلی یادآور شد: یکجانشینی، یکی از دلایل ابتلا به یبوست است. از این رو، توصیه می‌شود که حداقل کمی پیاده‌روی در طول روزهای ماه رمضان داشته باشید تا جلوی ابتلا به یبوست را بگیرید.

اشتراک.

درباره نویسنده

پاسخ دهید