تاریخ امروز : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ساعت : ۰۹:۰۴:۲۲

بیمارستان مجازی | پرسش،پاسخ و مشاوره آنلاین با پزشک

آپلود عکس

کم شدن سوخت و ساز بدن؟؟

0
کم شدن سوخت و ساز بدن؟؟
کم شدن سوخت و ساز بدن؟؟

در بدن موجودات با افزایش سن موجب کاهش روند سوخت و ساز بدن می شود، با این عامل دانشمندان تحقیق ها و پژوهش هایی را برای افزایش سوخت و ساز بدن انجام می دهند.
با توجه به کاهش سوخت و ساز بدن در زنان به طور میانگین با افزایش سن حدود هفتصد گرم دچار افزایش وزن می شوند، و با توجه به این عامل زنان در دهه پنجم زندگیشان حدود بیست کیلوگرم اضافه وزن پیدا می کنند.
اما با در نظر گرفتن راه کار هایی می توان به این اضافه وزن مقابله و پیشگیری کرد.
محققان کانادایی می گویند، افرادی که در بدنشان بالاترین میزان ترکیبات آلی حاوی کلر را دارند ( آلاینده و آفت کش که در سلول های چربی ذخیره می شود) هنگام کاهش وزن دچار افت غیرمعمول در روند سوخت و ساز بدن می شوند، زیرا این سموم در روند سوخت انرژی در بدن تداخل ایجاد می کند.
اصول اولیه: برای کاهش وزن در دهه چهارم زندگی هر وعده غذایی باید حاوی تقریبا ۴۰۰ کالری باشد. این میزان کالری برای سوخت و ساز بدن، سیر ماندن و کاهش وزن موثر است. در این میان ممکن است دچار اشتباه شوید از جمله؛

به اندازه کافی نمی خورید:
برای کاهش وزن باید کالری کمتری مصرف کنید اما نباید در این امر افراط کنید. کاهش زیاد کالری (زیر هزار و ۲۰۰ کالری که برای زنان طبیعی است) باعث می شود که بدن روند سوخت و ساز را متوقف کند و برای به دست آوردن انرژی شروع به شکستن و تجزیه بافت عضلانی کند تا کالری موردنیاز خود را تأمین کند. بنابراین به اندازه بخورید تا احساس گرسنگی رفع شود. برای مثال مصرف یک اسنک سالم بین ۳ وعده اصلی غذایی (هر کدام با ۴۳۰کالری) باعث افزایش سوخت وساز بدن می شود. با خوردن میان وعده غذایی هر ۳ تا ۴ساعت، احساس سیری می کنید و این امر مانع از پرخوری شما در طول روز می شود.

از خوردن کافئین پرهیز می کنید:
کافئین، تحریک کننده سیستم عصبی است، بنابراین مصرف روزانه قهوه در حد مناسب، سوخت و ساز بدن را ۵ تا ۸ درصد (تقریبا ۹۸ تا ۱۷۴کالری) افزایش می دهد. نوشیدن یک فنجان چای سوخت و ساز بدن را ۱۲درصد افزایش می دهد. محققان معتقدند که کاتکینز نوعی آنتی اکسیدان موجود در چای، باعث این افزایش می شود.

کربوهیدرات های سفید مصرف می کنید:

با خوردن نان سبوس دار، پاستا، میوه و سبزی، میزان فیبر در بدن افزایش می یابد. نتایج بررسی نشان می دهد که مصرف فیبر می تواند چربی سوزی را ۳۰درصد افزایش دهد. زنانی که فیبر زیادی مصرف می کنند به مرور زمان وزنشان کاهش می یابد. سعی کنید روزی ۲۵ گرم فیبر مصرف کنید.

آبی که مصرف می کنید، دمای اتاق را دارد:

محققان آلمانی دریافته اند نوشیدن ۶ فنجان آب سرد در روز می تواند روند سوخت و ساز را تا ۵درصد افزایش دهد یعنی سالی ۲٫۵ کیلوگرم کاهش وزن. ممکن است افزایش سوخت و ساز به علت تلاش بدن برای رساندن دمای آب به دمای داخلی بدن باشد.

برنامه غذایی شما فاقد پروتئین است:

برای حفظ عضله، بدن نیاز به پروتئین دارد بنابراین در هر وعده غذایی پروتئین مصرف کنید. با مصرف پروتئین، سوخت کالری ۳۵درصد افزایش پیدا می کند.

میزان مصرف آهن پایین است:

مواد غذایی غنی از آهن به منظور حمل اکسیژن به عضلات برای سوخت چربی لازم است. تا زمان یائسگی، زنان هر ماه به دلیل قاعدگی آهن از دست می دهند وبرای پیشگیری از خطر افت سوخت و ساز بدن، باید ذخیره آهن بدن کافی باشد. گوشت بدون چربی، لوبیا، غلات غنی سازی شده و اسفناج منبع عالی آهن است.

کمبود ویتامین D دارید:

برای افزایش سوخت و ساز نیاز به ویتامین D است. منابع عالی ویتامین D، ماهی تن، میگو، شیر غنی سازی شده و تخم مرغ است.

به اندازه کافی لبنیات مصرف نمی کنید:

دلایل زیادی وجود دارد که نشان می دهد کمبود کلسیم می تواند باعث کند شدن روند سوخت و ساز شود. تأمین کلسیم از طریق مصرف لبنیات مانند شیر و ماست کم چرب، می تواند جذب چربی موجود در مواد غذایی دیگر را کاهش دهد. البته موارد دیگری نیز وجود دارد که باعث تداخل در سوخت و ساز بدن می شود وارتباطی با اشتباهات شخصی ندارد. برای مثال چرخه معیوب و ناسالم تولید مواد غذایی باعث تداخل در سوخت و ساز بدن می شود.

انباشت مواد شیمیایی حشره کشی در مواد غذایی:

نوعی از آلاینده شیمیایی نیز که در بافت چربی ذخیره می شود، در روند سوخت و ساز تداخل ایجاد می کند. محققان کانادایی می گویند، افرادی که در بدنشان بالاترین میزان ترکیبات آلی حاوی کلر را دارند ( آلاینده و آفت کش که در سلول های چربی ذخیره می شود) هنگام کاهش وزن دچار افت غیرمعمول در روند سوخت و ساز بدن می شوند، زیرا این سموم در روند سوخت انرژی در بدن تداخل ایجاد می کند. برخی محققان معتقدند که آفت کش ها باعث افزایش وزن می شود. بنابراین همیشه محصولات تازه ارگانیک خریداری کنید.

اشتراک.

درباره نویسنده

پاسخ دهید