تاریخ امروز : چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶ساعت : ۰۳:۱۷:۵۳

بیمارستان مجازی | پرسش،پاسخ و مشاوره آنلاین با پزشک

آپلود عکس

در ماه رمضان چگونه دارو مصرف کنیم؟

0
bimarestanemajazi-ir

bimarestanemajazi-ir

در ماه رمضان چگونه دارو مصرف کنیم؟

استفاده از داروهایی که به صورت غرغره کردن ویا اسپری کردن دهانی به مصرف می رسند و همچنین استعمال دهان شویه ها،‌ درصورتیکه وارد معده نشوند، موجب باطل شدن روزه نمی گردند.
نکات مهم درباره مصرف دارو در زمان روزه داری
دکتر فریده یونسی، رئیس دفتر تحقیق و توسعه آموزش مردمی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز، هشدار داد: مصرف داروی بیماران روزه دار، نباید بدون مشورت با پزشک تغییر کند. وی با اعلام این خبر، اظهار داشت: بیماران در هنگام روزه داری هرگز نباید دوز داروی مصرفی خود را، به صورت خودسرانه کم و زیاد و یا آن را حذف نمایند، زیرا این عمل، موجب بروز اختلالاتی در روند درمان فرد می شود، بنابراین لازم است در این زمینه،با پزشک معالج مشورت صورت گیرد.

وی با بیان اینکه قطع یکباره برخی داروها بسیار خطرناک است، تاکید کرد: تغییر تعداد دفعات مصرف دارو، زمان مصرف دارو و عدم رعایت فاصله زمانی مصرف دارو می‌تواند باعث تغییر اثربخشی و تاثیر داروها در بدن شود و مشکلات درمانی ایجاد کند. یونسی با بیان اینکه تشخیص مجاز بودن روزه داری برای افراد مبتلا به بیماری صرفا با نظر پزشک درمانگر و رعایت جوانب شرعی آن امکان پذیر است، افزود: مبتلایان به بیماری مزمن همچون فشارخون، ‌چربی خون،‌ دیابت،‌ بیماری‌های قلبی عروقی و بیماری کلیوی می‌بایست با پزشک معالج درباره رژیم غذایی و دارویی خود مشورت کنند.

رئیس دفتر تحقیق و توسعه آموزش مردمی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز، در ادامه بیان کرد: بیمار دیابتی که بدون انجام مشاوره با پزشک روزه داری می‌کند در معرض خطر جدی افزایش دراز مدت قندخون و یا کاهش ناگهانی آن قرار دارد که این امر علاوه بر عوارض جسمی، ‌عارضه‌های جانبی دیگری همچون افزایش هزینه و حتی غیر ممکن شدن درمان است.

یونسی با بیان اینکه اشکال دارویی از جمله تمام مواردی که از طریق پوست جذب بدن می‌شود نظیر کرم¬‌ها،‌ پمادها و نوار چسب‌های مواد دارویی،‌ قطره‌های چشم و گوش،‌ اکسیژن و گازهای بیهوشی، استعمال شیاف¬‌ها، دراژه‌های طبی و محلول‌های واژینال باعث ابطال روزه نمی‌شود، تاکید کرد: مصرف دهان شویه¬‌ها،‌ غرغره دارو یا اسپری دهانی به شرط آنکه چیزی درون معده برده نشود باعث ابطال روزه نمی‌شود. وی گفت: همچنین تزریقات پوستی، عضلانی، مفصلی یا وریدی به استثنای تغذیه از راه ورید و آمپول¬‌های تقویتی باعث ابطال روزه نمی‌شود.

این داروساز در ادامه خاطرنشان کرد: نحوه مصرف دوزهای منفرد دارو در طول ماه رمضان تغییری نمی‌کند چرا که این روش تداخلی با روزه داری ندارد. همچنین در مورد این نحوه مصرف باید گفت که در صورتی لازم است دارو با معده خالی مصرف شود، بهترین زمان مصرف یک ساعت قبل از سحری یا دو ساعت پس از افطار است
یونسی گفت: بیمارانی که مجبور به مصرف روزی دو یا چند بار دارو هستند، ممکن است پس از مشورت با پزشک معالج خود قادر باشند، داروهای خود را در فاصله بین افطار تا سحر استفاده کنند. همچنین در مواردی خاص ممکن است پزشک معالج قادر باشد با جایگزینی داروهای این بیماران با انواع طولانی اثر آن‌ها و با تعویض دارو با یک داروی مشابه با نیمه عمر طولانی‌تر امکان روزه داری برای این بیماران را فراهم کند.

وی در پایان تاکید کرد: به طور کلی توصیه می‌شود در صورت وقوع مشکلات درمانی در ماه رمضان بهترین کار برای روزه داران مشورت با پزشک معالج است.

منبع : بیمارستان مجازی ، مشاوره پزشکی

کلمات کلیدی : ماه رمضان,ماه مبارک رمضان,دارو مصرف کردن در ماه رمضان,مصرف دارو در رمضا,مشاوره پزشکی,بیمارستان مجازی,مجله پزشکی,مجله مهندسی پزشکی,مشاوره پزشکی زنان

اشتراک.

درباره نویسنده

پاسخ دهید