تاریخ امروز : یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ساعت : ۰۶:۲۰:۱۶

بیمارستان مجازی | پرسش،پاسخ و مشاوره آنلاین با پزشک

آپلود عکس

کم خوابی یا بیخوابی چه بیماری هایی خواهد داشت؟

0
bimarestanemajazi-ir

bimarestanemajazi-ir

کم خوابی یا بیخوابی چه بیماری هایی خواهد داشت؟

بیماری های قلبی- عروقی، افزایش فشارخون، ابتلا به چاقی و افسردگی عوارضی است که، در اثر کم خوابی و بی خوابی پدید می آید.
طبق تحقیقات صورت گرفته توسط پژوهشگران آمریکایی، افرادی که به خواب خود اهمیت نمی دهند و مدت خوابشان از ۶ ساعت در طول شبانه روز کمتر باشد، بیشتر مورد تهدید اختلالات غیرطبیعی قند خون و ابتلا به دیابت نوع دو هستند. در طی این بررسی هابه این نکته پی برده شد که خواب کمتر از ۶ ساعت در شبانه روز خطر افزایش قندخون و ابتلا به دیابت را افزایش می دهد و این افراد نسبت به کسانی که ساعات بیشتری می‌خوابند، تا ۴٫۵ برابر بیشتر در معرض این خطرند.
همچنین این تحقیقات حاکی از این است که، کم خوابی و بی خوابی خطر ابتلا به بیماری های قلبی- عروقی، افزایش فشارخون، چاقی و افسردگی را با خود به همراه دارند. در دیابت نوع دو که تا حد زیادی به شیوه زندگی وابسته است، حساسیت سلول ها به هورمون انسولین کاهش می یابد، وضعیتی که مقاومت به انسولین نامیده می‌شود.
برای انجام پژوهش اخیر، تعداد ساعات متوسط خواب شبانه روزی و تغییرات قندخون گروهی از افراد در یک دوره زمانی ۶ ساله ثبت شد. نتایج نشان داد افرادی که کم‌خوابی دارند، نسبت به افرادی که ۶ تا ۸ ساعت می‌خوابیدند، با احتمال بیشتری دچار افزایش قند خون ناشتا و دیابت نوع دو می‌شوند. این نتایج پس از در نظر گرفتن اثر سن، چاقی، رژیم غذایی، فعالیت بدنی و سابقه دیابت در افراد خانواده به دست آمد.

منبع : بیمارستان مجازی ، مشاوره پزشکی

کلمات کلیدی : بی خوابی,کم خوابی,بیماری های قلبی و عروقی,چاقی,قند خون,بیماری کم خوابی,بیماری بیخوابی,ضرر کم خوابیدن,کم خوابیدن چه مشکلی دارد؟,بی خوابی چه مشکلی دارد؟,مشاوره پزشکی,مجله پزشکی,مشاوره پزشکی,مشاوره آنلاین,بیمارستان مجازی

اشتراک.

درباره نویسنده

پاسخ دهید