تاریخ امروز : پنج شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶ساعت : ۰۹:۱۳:۰۷

بیمارستان مجازی | پرسش،پاسخ و مشاوره آنلاین با پزشک

آپلود عکس

مقاوم ترین باکتری جهان را بشناسید

0

مقاوم ترین باکتری جهان را بشناسید

مقاوم ترین باکتری جهان را بشناسید

کشف اینگونه باکتری قطعا نظریه مقاومت اکتسابی باکتری‌ها را نفی می‌کند، چرا که تا قبل از این اکتشاف همه دانشمندان بر این باور بودند که باکتری‌ها تحت تاثیر استفاده درمانی از آنتی‌بیوتیک به سمت مقاومت بیشتر تکامل می‌یابند

پس از تحقیقات گسترده دانشمندان موفق به کشف نوعی باکتری شده اند که در برابر قوی ترین آنتی بیوتیک ها مقاوم است. این نوع باکتری در اعماق ۳۰۰ متری غار ابی در مکزیک کشف شده است این نوع باکتری توانسته است در برابر مقاوم ترین آنتب بیوتیک ها تا حدود ۷۰ درصد مقاومت کند.

این باکتری superbug نام دارد که ۴ میلیون سال پیش در غار تکامل یافته است.

دانشمندان با مطالعه بر روی آن به دنبال شناخت نحوه تشکیل مقاومت در باکتری‌ها هستند.

کشف مقاوم‌ترین باکتری جهان همچنین باعث سست شدن نظریه مقاومت اکتسابی باکتری‌ها در برابر استفاده بیش از حد از آنتی‌بیوتیک شده اند، چرا که این باکتری تاکنون با هیچ آنتی‌بیوتیکی مواجه نشده است.

دانشمندان معتقدند علت اصلی مقاومت بسیار بالای این باکتری به شرایط موجود در محیط زندگی مربوط می‌شود. در محیط زندگی این باکتری‌ به علت عدم وجود فتوسنتز تراکم مواد غذایی بسیار کم است، لذا رقابت برای کسب غذا باعث شده تا اینگونه به سمت مقاومت بیشتر تکامل یابد.

یکی از مهمترین دستاوردهای این اکتشاف، کمک به شناسایی راز مقاومت باکتری باستانی برای شکستن مقاومت در سایر گونه‌های بیماری‌زا است.

مقاومت این باکتری شگفت‌انگیز در برابر بهترین و موثرترین آنتی‌بیوتیک‌های جهان باعث تعجب دانشمندان شده است، چرا که سیستم دفاعی این باکتری باستانی حداقل چند میلیون سال عمر دارد.

دکتر هازل بارتون، متخصص میکروبیولوژی از دانشگاه اوهایو و یکی از اعضای تیم شناسایی مقاوم‌ترین باکتری جهان عنوان کرد: کشف اینگونه باکتری قطعا نظریه مقاومت اکتسابی باکتری‌ها را نفی می‌کند، چرا که تا قبل از این اکتشاف همه دانشمندان بر این باور بودند که باکتری‌ها تحت تاثیر استفاده درمانی از آنتی‌بیوتیک به سمت مقاومت بیشتر تکامل می‌یابند.

منبع : بیمارستان مجازی ، مشاوره پزشکی

کلمات کلیدی : مقاوم ترین باکتری جهان را بشناسید,انواع باکتری,چند نوع باکتری داریم,پر خطر ترین باکتری,پر ضرر ترین باکتری,بدترین باکتری,بدترین باکترین روی زمین باکتری,باکتری,

اشتراک.

درباره نویسنده

پاسخ دهید