تاریخ امروز : سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶ساعت : ۱۰:۴۶:۵۸

بیمارستان مجازی | پرسش،پاسخ و مشاوره آنلاین با پزشک

آپلود عکس

افزایش مصرف گیاهان دارویی در کشورهای پیشرفته

0

افزایش مصرف گیاهان دارویی در کشورهای پیشرفته

افزایش مصرف گیاهان دارویی در کشورهای پیشرفته

یکی از متداول ترین سوال هایی که ممکن است بسیاری از افراد از خود بپرسند آن است آیا طب سنتی  برای درمان بهتر است یا علم داروهای شیمیایی؟؟

در پاسخ به این سوال باید گفت هردو روش ممکن جوابگو هستند و در روند درمان نیر موثر می باشد.

اما یکی از اتفاقات جالبی که ممکن است برای عده ای تعجب برانگیز باشد ان است که در کشور های پیشرفته استفاده از داروهای گیاهی روندی رو به رشد داشته است و بسیاری از این کشورها برای تهیه ی داروهای درمانی خود به مواد گیاهی رجوع میکنند و داروهای درمانی خود را از انها می سازنند.

روند رو به رشد استفاده از گیاهان دارویی در کشورهای پیشرفته

 

 

در حال حاضر ۷۱ درصد از داروهای مصرفی آلمان را داروهای گیاهی تشکیل می دهد. میزان مصرف دارو های گیاهی در آمریکا و انگلیس ۲۵ درصد، در ژاپن ۴۰ درصد، در چین و هند بیش از ۵۰ درصد می باشد.. تعداد مصرف کنندگان گیاهان دارویی در جهان رو به افزایش است و در امریکا درصد مصرف کنندگان از ۵% در سال ۱۹۹۴ به ۴۶% در سال ۲۰۰۲ رسیده است. حدود ۱۰۰ شرکت بزرگ و برتر در دنیا در صنعت داروسازی فعالیت دارند فروش صنایع دارویی جهان در سال ۲۰۰۴ حدود ۵۵۰ میلیارد دلار بوده است. شرکت فایزر بزرگترین شرکت پر فروش در دنیا می باشد. کل دارائی این شرکت ۷/۱۲۳ میلیارد دلار می باشد. میزان فروش این شرکت در سال گذشته ۵/۵۲ میلیارد دلار و میزان سود خالص این شرکت ۳۶/۱۱ میلیارد دلار بوده است.

 

در اروپا سالانه ۴۰۰۰۰۰ تن گیاه دارویی سالانه با ارزش میانگین ۱ میلیارد دلار از افریقا و آسیا وارد می کند.بعد از آلمان، فرانسه دومین کشور و انگلستان سومین کشور مصرف کننده گیاهان دارویی هستند.

 

– آلمان ۴/۱ میلیارد یورو

 

– فرانسه ۱۱۶ میلیون یورو

 

– انگلستان ۸۸ میلیون یورو

 

در میان وارد کننده های داروهای گیاهی، هنگ کنگ بالاترین سپس ژاپن، آلمان و سپس امریکا می باشند

 

از مهمترین صادر کنندگان گیاهان دارویی می توان چین، هند ، امریکا ، آلمان و کره را نام برد.

 

کشور آلمان بالغ بر۷۰۰۰ نوع دارو بصورت قرص،کپسول،آمپول،شربت با منشاءگیاه تولید می نماید.۱

 

۲- ۳۵% داروهای مصرفی در کشورسوئیس به داروهای طبیعی تبدیل گردیده است.

 

۳- – ۱۵میلیون نفردرکشورفرانسه درسال ۱۹۹۲به گیاه پزشک مراجعه نموده اند.

 

۴- کشور فرانسه ۴۰۰۰۰تن گیاه درسال ۱۹۹۶برای ساخت دارو وارد کرده است.

 

۵- یکی ازکمپانیهای آمریکایی فقط محصولات حاصل از یک گیاه را به میزان ۲۸۰میلیون دلار صادرنموده است.

 

۶- بر طبق مقاله ارائه شده در سمینار بین المللی گیاه درمانی در سال ۱۹۹۱سئول، درکشور چین در وسعتی بیش از ۳۵۰هزار هکتار کشت بیش از ۲۰۰نوع گیاه دارویی صورت می پذیرد و در سال معادل ۲۵۰۰۰۰تن گیاهان دارویی تولید می گردد.

 

۷- در سال ۱۹۹۱،نه میلیون نفر د رانگلستان از درمان گیاهی استفاده نموده اند.

 

۸- ۳۷%از داروهای صنعتی در آمریکا با داروهای گیاهی جایگزین شده است .

 

۹- شش کشور پیشرفته جهان یعنی آمریکا،انگلستان ،فرانسه،آلمان،سوئیس وژاپن در سال ۱۹۷۶ رقمی معادل ۷۰۰میلیون دلار گیاهان دارویی و مشتقات و محصولات از آنها را وارد نموده اند در کشورهای عضو ( OECD )این رقم ۴/۱۱۴ میلیون دلار بوده است .این ارقام زمانیکه مصرف بسیاری از گیاهان در موارد غیر دارویی مانند کافئین نوشابه ها ،شیرین بیان در قنادی و صنعت دخانیات،اسانسها در نوشابه و عطرها و از این قبیل را در نظر بگیریم بسیار بالاتر خواهد بود. متأسفانه در کشور ما کوچکترین تحولی در سیستم گیاه درمانی سنتی که به صورت نیمه بهداشتی و ابتدایی در عطاریها عرضه می گردد رخ نداده است ،درحالیکه به شهادت صدها جلد کتاب خطی و چاپی موجود از میان کشورهای جهان چه ازنظر سوابق تاریخی و پزشکی و چه از نظر اقلیمی و تنوع گونه های گیاهی کشور ما از مشعلداران و پرچمداران این نهضت و تفکر در جهان به شمار می آید . باید توجه کرد که بخش عمده ای از گیاهان و مصنوعات خام حاصل از آنها که به مقادیر مذکور در بالا توسط کشورهای مذکور وارد می گردد پس از تبدیل به محصولات نهایی از جمله داروها و محصولات بهداشتی و آرایشی مجدداً به کشورهای فروشنده مواد اولیه با قیمت فوق العاده بالاتر به فروش می رسد،لذا با یک تخمین ساده می توان رقم مبادله شده در نقل و انتقال گیاهان دارویی و صنعتی و محصولات حاصل از آنها را حدس زد.واضح است که در صورتیکه بتوان بخشی از این ارقام را جذب سیستم بازرگانی داخلی نمود از جنبه اقتصادی بسیار سود آور است و این علاوه بر سایر منافع حاصل از این فعالیت است .

 

و اما ایران:

رویکرد پزشکان ایرانی به تجویز داروهای گیاهی بسیار ضعیف است و این مسئله موجب شده است آمار مصرف داروهای گیاهی در ایران یک دهم متوسط جهانی باشد، در حالی که این میزان در بیشتر  کشورها به ۲۷ تا ۳۰ درصد می رسد. این بدان معناست که حدود  ۹۷درصد مردم در ایران از داروهای شیمیایی استفاده  می کنند. مهندس پیمان یوسفی آذر مدیر کل دفتر امور منابع جنگلی سازمان جنگل ها در گفتو گو با خراسان    این مطلب افزود: با این که ایران خاستگاه اصلی , دارویی در جهان به شمار می رود،  اما متاسفانه درایران داروی گیاهی به معنای واقعی که در داروخانه  ها به فروش برسد، تقریبا وجود ندارد، به طور نمونه برای درمان  بیماری سرماخوردگی به عنوان ساده ترین بیماری مردم اغلب به  سراغ داروخانه هابرای تهیه استامینوفن می روند و کمتر سراغ داریم که فردی با این شرایط بیماری خود را با آویشن درمان کند.

 

کلمات کلیدی: مصرف گیاهان دارویی در کشورهای پیشرفته,گیاهان دارویی,مصرف گیاهان دارویی,چرا گیاهان دارویی؟,گیاهان دارویی بهتر است یا شیمیایی,دارو گیاهی بهتر است یا شیمیایی,دارو گیاهی,بیمارستان مجازی,مجله پزشکی,مجله مهندسی پزشکی,پزشکی,مهندسی پزشکی,دانلود مقاله پزشکی,مقاله پزشکی,دانلود مقاله مهندسی پزشکی,مقاله مهندسی پزشکی,مشاوره پزشکی,مشاوره پزشکی آنلاین,مشاوره با دکتر متخصص,مشاوره با دکتر,سایت مشاوره پزشکی,مشاوره پزشکی پوست,مشاوره پزشکی زیبایی,مشاوره پزشکی داخلی,مشاوره پزشکی دندان,مشاوره پزشکی زنان,مشاوره پزشکی مامایی,مشاوره پزشکی روانشناسی,مشاوره پزشکی سوختگی,مشاوره پزشکی جنسی,مشاوره پزشکی کودکان,مشاوره پزشکی متخصص,مشاوره پزشکی نازایی,مشاوره پزشکی اطفال,مشاوره پزشکی دختران,مشاوره پزشکی پسران,مشاوره پزشکی زناشویی,مشاوره پزشکی سریع,مشاوره پزشکی زود,مشاوره پزشکی بچه,مشاوره پزشکی بیمارستان,مشاوره پزشکی مو,مشاوره پزشکی روانپزشکی,مشاوره پزشکی مسائل جنسی,مشاوره پزشکی مسایل جنسی,مطالب پزشکی جدید,اخبار جهان پزشکی,بیمارستان,نوبت دهی در بیمارستان,نوبت دهی پزشک,نوبت دهی دکتر

اشتراک.

درباره نویسنده

پاسخ دهید